معرفی UNITY XT

سهیل قاسمی | ۹۸/۱۱/۲۹ | ۱۵:۱۹ | ٢۶٩ بازدید

در دنیای کنونی که سرعت تغیرات بسیار زیاد است نیاز به دستگاه های ذخیره ساز هوشمندتر و قدرتمندتری است تا بتوانید این تغیرات را با همان سرعت ثبت و ضبط کند. شرکت ها از نرم افزارهای جدید و راهکارهای پیچیده تر استفاده می کنند لذا برای پاسخ گوی به نیاز مشتری ها، می بایست پلتفرم مناسبی برای این بستر آماده شود. محصول جدید شرکت Dell EMC به نام Unity XT این وظیفه را به عهده گرفته است تا با ویژگی ها و توانایی های که در اختیار دارد نیاز مشتری های رده میانی خود را پاسخ دهد.

در اینجا به  معرفی نسل جدید دستگاه های ذخیره ساز سری Midrange شرکت Dell EMC می پردازیم. این سری از دستگاه در چهار مدل 380/F, 480/F,680/F, 880/F تولید می شوند. به صورت کلی بعضی از ویژگی های این دستگاه شامل موارد زیر می باشد

·        معماری Daul-active : دستگاه Unity XT از دو کنترلر(SP) جهت بالانس و حفظ افزونگی استفاده می کند که به صورت active-active سرویس دهی میکنند.

·        نرم افزار مدیریتی کاربر پسند:  محیط نرم افزار Unisphere Management  بسیار ساده و کاربرپسند است که از طریق html5 قابل دسترس است و نیاز به نرم افزارهای جانبی تر نخواهد داشت که این امر دسترسی به آن از طریق بسیاری از پلتفرم ها راحتر کرده است.

·        انعطاف پذیری در انتخاب: شرکت Dell EMC هدف خود را سرویس دهی به طیف وسعی از مشتری های قرار داده است به نحوی که شرکت های کوچک با بودجه محدودتر می توانند از سری Virtual یعنی VSA Unity استفاده کنند و یا شرکت های با تراکنش بالاتر از سری های All Flash این محصول بهره برند.

·        کاهش فضای ذخیره سازی: تکنولوژی کاهش ححم دیتا یکی از مهم ترین و اصلی ترین دغدغه های شرکت ها تولید کننده Storage می باشد که شرکتDell EMC نیز از این قضیه مستثنی نیست. دو سرویس Compression  و Deduplication  وظیفه کاهش حجم دیتا های ذخیره شده را به عهد دارند.

·        انواع ماژول های ورودی خروجی: محصول Untiy XT با انواع ماژول های I/O نظیر iSCSI NAS و FC می تواند راهکارهای ذخیره سازی متفاوتی در اختیار ما قرار دهد.

·        یکپارچگی با VMware: از طریق (VAI(VMware Aware Integration می تواند ارتباط Vcenter را با Unity  برقرار کرد.

نگاهی به سخت افزار
سخت افزار دستگاه Unity در مدل های Hybrid و All Flash با هم متفاوت است.اولین پلتفرم ارائه شده Unity، سری Unity 300 بود که آخرین سری به روز شده آن سری Unity XT 880 است و در پلتفرم All Flash اولین سری Unity 300F بود که سری ارتقاء یافته آن Unity XT 880F می باشد. ظاهر و ماژول های این مدل از دستگاه ها شبیه به هم می باشد و تنها تفاوت آنها پردازنده و RAM این دستگاه ها می باشد که در جدول زیر به برسی انواع مدل ها پرداخته شده است.

(DPE(Disk Processor Enclosure

پردازنده و مرکز مدیریت دستگاه ذخیره ساز در DPE انجام می شود. که شامل 25 درایور 2.5 اینچی است که فضای 2U را در رک اشغال میکند. ظاهر دستگاه Unity XT 380/F با سری های Unity XT 480/F, UNITY XT 680/F و Unity XT 880/F متفاوت است.

جلو این دستگاه LED های تعبیه شده است که صحت و سلامت دستگاه و هاردها را نمایش می دهند.

در پشت این دستگاه پورتهای به صورت On-board و ماژولار قرار دارد. دستگاه شامل دو کنترلر می باشد که هر کدام از آنها دارای پورت   2x 12Gb SAS جهت اتصال به دیگر دستگاه ها هستند. بروی هر کنترلر  دو عدد پورت 10Gbe Base T وجود دارد که با سرعت100/1/10 Gb   می تواند ارتباط برقرار کند. این دستگاه از دو ماژول دو پورت CNA نیز بهره می برد. این پورت CNA می تواند با سرعت های16Gb/8Bb/4Gb  هم در مدل Multi  و Single متصل شود. با اتصال RJ45 SFP می تواند ارتباط اترنت را بروی این پورت برقرار کرد. جهت مدیریت این دستگاه بروی هر کدام از کنترلر ها یک

پورت 1 GbE Base T قرار دارد که با سرعت 1 Gb/100 Mb/ 10 Mb سرویس دهی میکند.

پردازنده دستگاه

پردازنده دستگاه380  Dell EMC Unity XT   از Intel/Xeon که از معماری Broadwell استفاده می کند تجهیز شده است. هر کدام از کنترلر ها از 6 cores پردازنده جهت حفظ افزونگی و تقسیم بار استفاده می کند. این درحالی است که در سری های 480/680/880 از پردازنده با معماری Skylake استفاده شده است که بسته به مدل دستگاه از 8-18 core پردازنده را پشتیبانی می کند.

حافظه M.2 SSD

درون هر کدام از کنترلر ها یک حافظه M.2 تعبیه شده است که در صورتی که SP دچار مشکل شد از این فضا به عنوان RAM استفاده کند و پس از رفع مشکل اطلاعاعت آن مجددد بروی RAM دستگاه Restore شود همچنین از این حافظه جهت راه اندازی سیستم عامل دستگاه استفاده می شود.

 

ماژول های خنک کننده
ماژول های خنک کننده یا فن ها وظیفه عبور دادن هوای پرفشار بروی سخت افزارهای دستگاه جهت خنک نگه داشتن آنها را دارند.تعداد پنج عدد از این فن ها درون دستگاه Unity XT 380 قرار دارد که تحمل خطای یکی از این فن ها وجود دارد. که در این حالت سرعت چرخش بقیه ی فن ها افزایش می یابد. در صورتی که فن دوم دچار مشکل شود پس از ذخیره کردن اطلاعات دستگاه خاموش می شود. تعداد فن در سری های Unity XT 480/680/880 شش عدد بوده است.

باطری پشتیبان
این باطری برق دستگاه را زمانی که برق اصلی دچار قطعی شده است را تامین می کند.این باطری به گونه ای طراحی شده است که دستگاه فرصت کافی جهت ذخیره اطلاعات بروی حافظه اصلی را داشته باشد. این باطری سنسورهای دارد که وضعیت سلامت و شارژ بودن خود را گزارش می دهد. اگر این باطری به درستی کار نکند یا شارژ کافی نداشته باشد دستگاه cache را غیر فعال می کند تا اطلاعاتی بروی آن نوشته نشود و در این حالت پیغام خطا نمایش داده می شود.

DIMMs
بروی دستگاه Unity XT 380 تعداد 4 عدد اسلات بروی هر کنترلر قرار دارد که می تواند با رم 16 Gb پیکربندی شود. اگر یکی از رم ها دچار مشکل شود دستگاه به مد Service خواهد رفت تا اینکه آن قطعه تعویض شود. تعداد این اسلات ها بروی سری های Unity XT 480/680/880 به 24 عدد اسلات می رسد و از رم های 32 Gb پشتیبانی میکند.

منبع تغذیه برق

دستگاه از دو منبع تغذیه استفاده می کند در حالی که هر کدام از پاورها توانایی تامین برق هر دو کنترلر را دارند پاور این دستگاه فقط با برق AC راه اندازی می شود و امکان اتصال برق DC  را نخواهد داشت.

ماژول
هر کدام از کنترلر های دستگاه Unity XT می تواند تا دو ماژول را پشتیبانی کنند. این ماژول ها تعداد پو.رت های بیشتری در اختیار ما قرار می دهند. هر کدام از این ماژول های که به کنترلر ها اضافه می شود می بایست از لحاظ کانفیگ و مشخصات سخت افزاری یکسان باشند. پروتکل FCoE و FCIP بروی پلتفرم Unity پشتیبانی نمی شود.

مازول های که سری Unity XT پشتیبانی می کند به شرح ذیل است

·        (12Gb SAS (480/F, 680/F, 880/F only

·       ( 25GbE optical (4-port

·        (16Gb Fibre Channel (4-port

·       ( 10GbE BaseT (4-port

ماژول 4 پورت 12 Gb SAS جهت اتصال به DAE استفاده می شود. هر کدام از این پورت ها تا 10 عدد  DAE  و یا حداکثر 250 عدد درایو را ساپورت میکند.

ماژول 4 پورت 16 Gb Fiber Channel می تواند ارتباط 4 Gb/8Gb/16Gb برقرار کند. این ارتباط می تواند به صورت Single و Multi-mode برقرار شود. نکته ای که باید توجه کرد که در حالت Single-mode تنها با سرعت 16 Gb امکان پذیر است.

ماژول 4 پورت 10 GbE BaseT حداکثر تا سرعت 10 Gb/s پهنای باند را در اختیار ما قرار می دهد که از پروتکل iSCSI و NAS پشتیبانی میکند. این پورت ها امکان Link aggregation, VLAN را دارند.

پورت 25 GbE optical با استفاده از SFP 25 Gb می توان با سرعت 25 گیگ ارتباط را برقرار کرد. همچنین این ماژول از 10 Gb SFP پشتیبانی میکند. این ماژول از پورت های SFP+ و TwinAx نیز پشتیبانی میکند.

(DAE(Disk Array Enclosure
دستگاه Unity XT  از DAE زیر پشتیبانی میکند.

·        25-drive 2U DAE using 2.5-inchdrives

·        15-drive 3U DAE using 3.5-inchdrives

·         80-drive 3U DAE using 2.5-inchdrives

25-drive: این اینکلوژر از 25 عدد هارد 2.5 اینچ پشتیبانی می کند که در جلو این دستگاه از LED های استفاده شده است که وضعیت سلامت هاردها را نمایش می دهد. همچنین پشت دستگاه LED های وجود دارد که شماره Bus و Enclosure را نمایش میدهد.

15-drive: این اینکلوژر از 15 عدد هارد 3.5 اینچ پشتیبانی می کند که در جلو این دستگاه از LED های استفاده شده است که وضعیت سلامت هاردها را نمایش می دهد. همچنین پشت دستگاه LED های وجود دارد که شماره Bus و Enclosure را نمایش میدهد.

80-drive:  این اینکلوژر 3U از فضای رک را اشغال میکند و 80 عدد هارد 2.5 اینچ را پشتیبانی میکند. این دستگاه از برق AC استفاده میکند. و سری Unity XT 480/680/880 از این دستگاه پشتیبانی میکند.

نتیجه گیری
دستگاه Dell EMC Unity XT  با طراحی مدرن و ویژگی های بیشمار و کاربردی خود  نیاز طیف وسیعی از مشتری های خود در پایین ترین رده و تا بالاترین سطح پاسخگو بوده است و با دو مدل All Flash و Hybrid تمامی نیاز های کاربران را پوشش می دهد. پیکربندی این دستگاه از طریق محیط ساده و کاربرپسند HTML5 باعث شده است که حتی با کمترین دانش Storage بتوان کمتر از 10 دقیقه این دستگاه را آماده سرویس دهی کرد. معرفی نسخه مجازی با نام Unity VSA باعث شده است که شرکت های کوچکتر که توانایی خرید سخت افزار را ندارند بتوانند بروی پلتفرم مجازی از قابلیت های این دستگاه استفاده کنند با راهکار Replication  از داده ها محافظت بیشتری کرد.

 

دسته بندی: Unity
صفحه نخست سیسکومجازی سازیذخیره سازیMSAData DomainUnityسایر ویدئوهادانلودها درباره من تماس با من